V soboto, 15. 3. 2025, pozno popoldne, je skupina 16 udeleženk ljudskih univerz iz vse Slovenije prispela v Skopje na tečaj žične filigrafije.
V nedeljo smo spoznali gostitelje, Obrtno zbornico Skopje ter organizatorja Center za vseživljenjsko učenje Skopje.
Obisk poteka v okviru programa Erasmus+, mobilnost v izobraževanju odraslih.
Udeleženke mobilnosti smo nastanjene v Hotelu Doa, v očarljivem starem delu mesta, znanem kot stara čaršija oz. bazar. To je stara osmanska trgovska četrt, ki ohranja avtentičen orientalski duh; tlakovane ulice, tradicionalne trgovinice in stojnice, stare obrtniške delavnice, mošeje, tržnica, restavracije s tradicionalno ponudbo- čevapčiči, kebab, ajran, baklave - vse to ustvarja občutek, da čas tukaj teče počasneje...
V ponedeljek smo z vodičko spoznavali stari del mesta.
Skopje (v preteklosti imenovano tudi Skupi), glavno mesto Severne Makedonije, je mesto bogate zgodovine in kontrastov.
Arheološke najdbe na tem območju postavljajo prve zgodnje civilizacije v neolitik. Ozemlje Severne Makedonije je bilo skozi stoletja osvojeno in priključeno različnim cesarstvom (rimsko, bizantinsko, osmansko), kasneje pa povezano ali združeno v različne povezave s sosednjimi državami. Tako si z Makedonijo tudi Slovenci delimo obdobje skupne države, Jugoslavije.
V starem delu mesta se nahaja več zgodovinskih znamenitosti: Kamniti most, ki povezuje staro in novo mestno jedro (iz turških časov), Mustafa pašina mošeja, Suli an in Kuršumli an (v preteklosti namenjena popotnikom in karavanami s konji) ter tržnica. Nad starim delom dominira obzidje, nekoč obzidje trdnjave Kale iz 6. stoletja, ki je zaradi svoje strateške točko omogočalo varnost in zaščito prebivalstvu pred osvajalci. Narodna galerija povezuje več stavb iz osmanskih časov.
Danes smo začeli z izdelavo vzorcev iz fine žice. Na izbiro smo dobile nekaj tradicionalnih makedonskih vzorcev. Vzorec, ki smo ga ocenile za najtežjega, se je izkazal za najbolj enostavnega. Izdelovale smo pave.
Postopek:
Težko vam razložimo, bomo pokazali na delavnicah. Do takrat pa pošiljamo fotografije z delavnic.
Danes smo nadaljevale z ustvarjanjem prvih motivov ter risanjem novih vzorcev.
Izdelovanje filigrana s tanko nitjo je umetnost, ki zahteva osredotočenost, ostro oko in mirno roko.
Naše udeleženke vse to zmorejo in navdušeno ustvarjajo z novo tehniko. Ob večerih se družimo na mini delavnicah, kjer si izmenjujemo dobre prakse; izdelale smo zapestnice prijateljstva ter voščilnice z nitjo. Komaj čakamo, da novo znanje in spretnosti podelimo z vami!
Tudi danes smo z našo učiteljico oziroma mentorico Julijano ustvarjale filigrane. Nastajajo prave mojstrovine in postajamo vse bolj ponosne na svoje delo. Kot nas obveščajo sodelavke z ljudskih univerz, se posamezniki že prijavljajo na naše delavnice☺️.
Današnje popoldne je bilo tudi kulturno obarvano. Naši gostitelji so nas popeljali po novem delu Skopja, kjer so številne nove zgradbe in kipi, zgrajeni v okviru projekta Skopje do 2014.
V novejšem delu mesta stoji sredi trga 30 - metrski kip makedonskega kralja Aleksandra Makedonskega, enega največjih antičnih vojskovodij, velikega imperatorja, zaslužnega za razvoj in širitev grške kulture po tedaj znanem ozemlju.
V novem delu mesta je tudi muzejska hiša sv. Matere Tereze, v Skopju rojene redovnice in humanitarke, ki je v Indiji posvetila svoje življenje najbolj "ubogim med ubogimi", kakor je sama dejala. Ustanovila je red Misijonark ljubezni. Za svoje nesebično delo in človekoljubnost je prejela Nobelovo nagrado za mir.
Ogledali smo si tudi staro železniško postajo, v kateri je muzej s spomini na potres leta 1963.
Dan zaključujemo na večernem druženju z refleksijami zadnjih dni.
Tudi danes je za nami deloven ustvarjalen dan. Risale smo vzorce in izdelovale nove filigrane. Mentorica Julija je navdušena nad našimi spretnostmi in motivacijo.
Popoldne smo z gondolo obiskale hrib nad Skopjem, Vodno. Hrib je visok 1066 m, je odlična razgledna točka, ki vsak dan privablja domačine in turiste. Na najvišji točk Vodnega stoji 66 m visok Milenijski križ.
Naše izobraževanje v Skopju se počasi zaključuje. Za nami je zelo zanimiv teden, v katerem smo pridobile nova znanja in spretnosti, stkale nova prijateljstva (med sabo in z našimi gostiteljicami) ter spoznavale Skopje, domačine, kulturo.
Za nami je še zadnji dan izobraževanja v Skopju, jutri se vračamo domov.
V tem tednu smo doživele veliko nepozabnih trenutkov, ustvarile množico lepih spominov, predvsem pa smo spletle medsebojne vezi v skupini in z našimi dragimi gostiteljicami. Poleg znanja, novih spretnosti, čudovitih izdelkov in priznanj za opravljen tečaj bomo s seboj vzele tudi nova spoznanja.
Medsebojno spoštovanje je pričetek sodelovanja. Projekti sodelovanja med državami spodbujajo medkulturno spoznavanje, povezovanje in prijateljstvo. Z majhnimi koraki in prijaznostjo je mogoče ustvarjati svet, ki ga želimo.
Vodja mobilnosti:
mag. Maja Radinovič Hajdič
Spremljevalke:
Udeleženke mobilnosti:
© 2019 ZISS. Vse Pravice Pridržane | Pogoji Uporabe